Blockchain a já

Dominika V
3 min readMay 8, 2020
by Trashhand from pexels.com

Před několika měsíci jsem toho moc o blockchainu nevěděla a při čtení, rešeršování jsem zpochybňovala některé jeho výhodné vlastnosti. Především z důvodu vysoce abstraktního tématu, který pro laika není jednoduché si představit. Zastavila jsem se u toho, zda je doopravdy transparentní (nikdo nikdy přece nezjistí, jaký záznam si kdo uložil do blockchainu), bezpečný a co znamená, že je nezměnitelný?

První využití záznamů z blockchainu jako legální důkaz použil v roce 2019 soud v Číně. Tohle vystřelilo nadšence blockchainu do nebes ☁️😊, potvrzuje to jeho využívání už i na těch oficiálních místech jako jsou soudy. A já přemýšlela, jakým způsobem asi soudy ověřují digitální vlastnictví konkrétních dat.

Jak vůbec vypadají informace o zahashovaném souboru?

Z těchto zahashovaných dat nejste schopni reprodukovat obsah, jejich formát a jméno vlastníka. Hash je něco jako pomyslný otisk prstů. Nikdo na světě nemá stejný otisk prstů jako vy a nikdo taky nemůže z vašeho otisku vyčíst, zda jste žena nebo muž, kolik máte roků a co děláte za práci. Obrázek výše je příkladem zahashovaného .png souboru. V případě, že by nějaká externí instituce vyžadovala ověření souboru, tak by pracovala s těmito daty a potřebovala by i originální .png soubor. Jakákoliv úprava originálního dokumentu, byť jen o vytvořenou tečku v programu „Malování“, by pozměnilo „input data“ a po ověření shody souboru by blockchainová síť poznala, že se nejedná o stejný soubor. A jak píše Petr Bučík z KPMG:

“Blockchainový záznam ve photoshopu prostě jen tak neupravíte.”

Vypadá to, že je skvělým nástrojem pro audity, jelikož blockchain je nezměnitelný a to poukazuje na integritu celého systému.

Na druhou stranu, Dominik Stroukal v Proti Proudu řekl, se jedná o negativní vlastnost blockchainu. Pokud do blockchainu nalijete chybná data, jsou tam už navěky. Spotřebovali jste zbytečně elektrickou energii pro zahashování a tím se blockchain stává v konečném důsledku drahou záležitostí pro společnost…

Ale jak to souvisí s transparentností?

Transparentnost, jak se většinou všude o blockchainu dočtete, je klíčovou vlastností tohoto systému. Spočívá v tom, že pro jakékoliv vložení dat, musí proběhnout „schválení“ na každém počítači v blockchainové síti. To schválení probíhá díky „smart contractům“, které nikdo nemusí fyzicky podepisovat. „Smart contracty“ jsou totiž programovací kódy. Představte si to, že každý soubor, který do blockchainu vložíte k ověření, se nachází u každého uživatele v síti. Proto blockchain nepotřebuje další ověřování z venku. A jenom pro doplnění — blockchain není úložiště. V síti — čímž se myslí databáze, se nacházejí záznamy hashů. Blockchain je prostě taková veřejná pokladní kniha.

Je blockchain bezpečný🔗?

Další oblastí, která stojí za zmínku u blockchainu je jeho bezpečnost. V tuto chvíli prakticky není moc možné, aby kdokoliv změnil v blockchainu záznam. Znamenalo by to, že by musel vynaložit obrovské množství elektrické energie, aby jeden záznam a všechny navazující záznamy po něm změnil u všech účastníků v síti. Je to poměrně nepředstavitelné množství nejen pro laika. Pro hackery je spíše lákavá vaše bitcoinová peněženka, než samotný blockchain a záznamy v něm. Přesto se o blockchainu dočtete, že v rámci jeho historie existovaly útoky nebo kolize s názvem Preimage, 51%, Birthday, Eclipse, Sybil, Shattering anebo například SHAppeing attack, které domohly zvýšit úroveň hashování. Dříve existoval hash s názvem SHA 0 a SHA 1 (Secure hashing algorythm). Teď už narazíte na kryptografické funkce z rodiny hashů s názvem SHA 2 a SHA 3.

Je blockchain něco, co by měl používat každý?

Ve většině případů zvětšuje rychlost, transparentnost a bezpečnost v mnoha oblastech od výrobních auditů, přes dodavatelské řetězce, až po správu duševního vlastnictví v digitálním světě. Blockchain možná není využitelný ve všech situacích, ale rozhodně stojí za to ho brát na vědomí, jelikož se jeho využívání začíná pořádně rozšiřovat.

O blockchainu se každý den dozvídám další informace, jelikož se jedná o fakt obrovské téma ke studiu. Tak vám možná v budoucnu zprostředkuji ještě pár vhledů do tématu.

Jak jste na tom s blockchainem, zajímáte se o něj? V jaké situaci jste se s blockchainem setkali?

--

--

Dominika V

Content writer | Loving Canary islands | Co-founder of Holkyvkryptu | Niche projects | Bitcoin